Szukaj:
 
 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
 
Strona główna Aktualności Historia Kultura Sport Śmigielska Kolej Wąskotorowa Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej
 
 
 
Informator
Komunikaty Rady
 
Kalendarz impez
 
Linki
 
Informacje praktyczne
 
 
Miasto i Gmina
Burmistrz o mieście
 
Położenie
 
Plan miasta
 
Plan gminy
 
Przewodnik po Gminie Śmigiel
 
 
Urząd Miejski
Władze
 
Rada Miejska
 
Jednostki organizacyjne
 
Jednostki pomocnicze
 
Kontakt
 
 
Galerie wiatraków
 
Zobacz galerie
 
Galeria Śmigla
 
Pokaż wszystkie zdjęcia
 
 
 
110 lat ochotniczej służby

27 marca br minęła 110 rocznica utworzenia w Śmiglu ochotniczych szeregów straży pożarnej, powołanych z inicjatywy ówczesnego burmistrza Kluge.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w minioną sobotę, 10 września na placu ćwiczeń przy śmigielskiej strażnicy. Rozpoczął je przemarsz do kościoła p.w. św. Stanisława Kostki, gdzie została odprawiona okolicznościowa msza święta.

Obchody uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Śmiglu, prowadzona przez kapelmistrza Jana Nowickiego.

Z zaproszonych gości przybyli m.in.: Jerzy Błoszyk – wicewojewoda wielkopolski, Wiesław Szczepański – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Jęcz – Starosta Kościański, Edward Strzymiński – przewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego, burmistrz Józef Cieśla, zastępca burmistrza Stefan Stachowiak, Jan Józefczak – przewodniczący Rady Miejskiej, Kazimierz Król – prezes powiatowy i członek zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Jarosław Tomaszewski – komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Kościanie oraz jego zastępca Andrzej Ziegler.

Obchody rocznicowe były okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków branżowymi odznaczeniami, jak i wręczenia odznaczeń państwowych za zasługi w działalności społecznej.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał śmigielskiej jubilatce oraz jej prezesowi Romanowi Schillerowi Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Zarząd Głównego związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nadał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza Kazimierzowi Jórdeczce.

Medale przyznane przez Zarząd Oddziału  Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

Złoty: Włodzimierz Dębowiak, Ryszard Muller, Tomasz Nowak, Wojciech Karolczak, Roman Łęczyński, Janusz Szulc i Leszek Karolczak.

Srebrny: Henryk Wasilewski, Hubert Ratajczak, Henryk Nadolny, Mieczysław Franek, Tadeusz Czapla i Maciej Rusek.

Brązowy: Arkadiusz Nadolny, Marcin Rusek i Dariusz Łupicki.

Swoje pierwsze odznaczenia otrzymali juniorzy śmigielskiej jednostki. Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kościanie przyznał odznakę „Wzorowy Strażak” Piotrowi Mani, Mariuszowi Wajske, Adrianowi Frankowi, Piotrowi Szudrze, Łukaszowi Handke, Dominikowi Szymańskiemu, Arturowi Schillerowi Sebastianowi Tomkowiakowi i Zbigniewowi Prajsowi.

Za zasługi w działalności społecznej odznaczeniami państwowymi uhonorowano:

Feliksa Banasika, Zbigniewa Macieja Wojciechowskiego, Karola Jankowskiego, Jerzego Ratajczaka i Henryka Starkbauera Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Urbana Mirosława Judka Brązowym Krzyżem Zasługi.

110 lat to długa historia, którą warto przypomnieć. Poniżej prezentujemy rys historyczny jednostki OSP Śmigiel i działającej przy niej Orkiestry Dętej, który podczas uroczystości  przedstawił prezes Roman Schiller.

Rys historyczny OSP Śmigiel

Istnieje wiele legend i mitów na temat powstania ognia oraz zdobycia i ujarzmienia go przez człowieka. Człowiek  zdobył ogień prawdopodobnie podczas burzy , gdy piorun zapalił drzewo w puszczy. Na podstawie wykopalisk stwierdzono ,że już przed 500 tysiącami lat nasi przodkowie posługiwali się ogniem. Zdobycie i ujarzmienie ognia stało się pierwszym i najważniejszym krokiem ku rozwojowi społeczno-gospodarczego , ku cywilizacji i kulturze.

Ucząc się posługiwać ogniem , człowiek zmuszony był uczyć się równocześnie , jak walczyć z ogniem. Pierwsze ślady zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej można znaleźć w starożytnej Grecji . Do gaszenia pożarów używano już wtedy drabin , wiader i tłumic.

W Polsce pierwsze przepisy dotyczące zwalczania pożarów pochodzą z XIV wieku. W XVIII wieku ukazał się w Warszawie tzw. ”PORZĄDEK OGNIOWY”. Stanowił on zbiór szeregu przepisów wydanych przez Sejm. Przepisy te dotyczyły organizacji walki z pożarami w miastach i osiedlach.

Pierwszą w Polsce Straż Pożarną utworzono w Warszawie w 1836 roku natomiast pierwszą Ochotniczą Straż Pożarna zorganizowano w 1857 roku we Wronkach.

W Śmiglu największy pożar w historii miasta wybuchł 25 listopada 1814 r. Spłonęło wówczas prawie całe , w przeważającej części o drewnianej zabudowie, śródmieście z ratuszem. Na 2100 mieszkańców ¾ utraciło cały swój dobytek. Na zgliszczach spalonego miasta wybudowano nowe , już murowane domy. Nadany wówczas kształt śródmieścia przetrwał do dnia dzisiejszego.

W Śmiglu do roku 1860 namiastką Ochotniczych Straży Pożarnych były tzw. „Warty Ogniowe” , które władze miejskie powoływały  spośród mieszkańców miasta. Głównym zadaniem powyższej organizacji było pełnienie wart przeciwpożarowych oraz gaszenie pożarów.

Od około roku 1872 władze miejskie Śmigla powierzyły ochronę przeciwpożarową Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” , które jednak nie potrafiło się przeciwstawić groźnemu żywiołowi , jakim jest pożar.

Widząc wielkie zagrożenie , jak i brak odpowiednich służb pożarniczych , ówczesny burmistrz Kluge uznał za wskazane , aby wzorem innych miast utworzyć w Śmiglu Ochotniczą Straż Pożarna. 27 marca 1895 roku zwołano zebranie informacyjne Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiglu , na którym wybrano tymczasowy Zarząd / pierwszym prezesem został wybrany burmistrz Kluge/. Do maja 1895 roku zadeklarowały swoje przystąpienie do OSP w Śmiglu 72 osoby , w tym dwóch Polaków-budowniczy Witold Łukowski i obuwnik Tomasz Rudkiewicz.

Pierwsza strażnica znajdowała się na Nowym Rynku- obecnie Plac Wojska Polskiego , w podwórzu Urzędu Miejskiego. Następnie miejsce garażowania sikawki ręcznej to ulica Kątna. W 1905 roku miasto wybudowało nową strażnicę przy ulicy Ogrodowej- obecnie ul. Powstańców Wielkopolskch. Strażnica ta po kilku modernizacjach istnieje do dziś.

W latach 1912-1913 w naszym mieście wybudowano wodociąg. W związku z powyższym nasza jednostka OSP została wyposażona w nowy sprzęt przeciwpożarowy.

Pierwszy pożar Śmigielska jednostka gasiła w Olszewie 2 stycznia 1886 roku , gdzie paliły się zabudowania gorzelni.

Pierwsze ćwiczenia zorganizowano w lutym 1896 roku przy zabudowaniach miejscowej rzeźni /ul. Lipowa /. Strażaków alarmowano biciem w dzwony , później trąbkami alarmowymi , a od września 1948 roku syreną elektryczna zamontowaną na budynku przy Placu Rozstrzelanych.

Pierwsza wojna światowa  przerzedziła szeregi strażackie, kilkudziesięciu członków powołano pod broń ,życie organizacyjne zamarło. Działalność naszej OSP została  oficjalnie wznowiona po I wojnie Światowej w styczniu 1921 roku na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia.

Pierwszym Naczelnikiem po I wojnie światowej był wybrany dh Władysław Pioch, późniejszy Burmistrz i Prezes OSP.

Do 1939 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiglu brała udział w likwidowaniu 119 pożarów , w tym 65 w mieście Śmiglu. Do większych pożarów można zaliczyć pożar 6 stodół w Siecznie i 6 gospodarstw w Czaczu.

Jednym z pierwszych członków honorowych był długoletni naczelnik naszej jednostki dh Maksymilian Stachowiak , który ze względu na zły stan zdrowia musiał w 1932 r ustąpić ze stanowiska naczelnika.

Po długich latach ofiarnej służby dla dobra społeczeństwa i kraju nadszedł wrzesień 1939 roku , II wojna światowa przerwała działalność OSP. Hitlerowski okupant napadając na Polskę wprowadził rządy przemocy i gwałtu , rozstrzeliwując najlepszych synów ojczyzny. Rozstrzelani zostali publicznie pod ścianą apteki na rynku w Śmiglu druhowie: Władysław Pioch ,Maksymilian Stachowiak , Ignacy Cieśla, Wilhelm Kreuschner , Feliks Zbierski , Leon Szamański , Walenty Czyżowski i Roman Przybysz. W sposób skrytobójczy został zamordowany w lesie pod Racotem  dh Józef Dratwiński.

W obozie koncentracyjnym w Stutthofie został zamęczony  dh Czesław Witczak. Członkowie OSP  dh Stanisław Albrecht i Mieczysław Jankowski przeżyli długoletni pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych.

W czasie okupacji okupant powołał Ochotniczą Straż Pożarną z mieszkańców narodowości niemieckiej . Szeregi straży okupanta były jednakże coraz mniej liczne na skutek powoływania członków straży do wojska. W 1941 roku utworzono straż przymusową składającą się z 50 polaków.

Dnia 27 stycznia 1945 roku Śmigieł został wyzwolony przez wojska radzieckie. W tych dniach powstało w mieście 13 pożarów. Wzorem dobrowolnie wykonywanego wysiłku w czasie akcji gaszenia pożarów był Wawrzyniec Judek wraz z dwoma synami Władysławem i Franciszkiem.

Pierwszym Prezesem OSO po II wojnie światowej został Leonard Graczyk , a naczelnikiem Władysław Bromke. W lutym 1945 roku rozpoczęto przystosowanie do celów pożarniczych półciężarówkę „HORCH” , która po remoncie służyła jako wóz bojowy do roku 1963.

W pierwszych latach powojennych społeczeństwo przekazało OSP w Śmiglu sztandar , nową motopompę /25 sierpień 1946r./ oraz 4 piętrową wieżę ćwiczeń/lipiec 1951r./

W tym czasie prezesem OSP był burmistrz miasta Śmigla dh Józef Tokarczyk, a naczelnikiem dh Leon Drótkowski.

W latach powojennych w celu uzyskania odpowiednich funduszy na działalność naszej jednostki OSP w Śmiglu organizowała imprezy rozrywkowe oraz liczne konkursy.

Zgodnie z uchwałą Zarządu OSP w Śmiglu w dniu 1 czerwca 1960 roku rozpoczęła działalność Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza/45 członków/.

Pierwszym opiekunem MDP /1960-1978/.prawdziwym przyjacielem i wychowawcą młodzieży był dh Franciszek Judek , któremu w początkowym okresie pomagał Jan Łęczyński- kierowca. Należy podkreślić , że działająca ówcześnie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza silnie wpisała się w historię OSP w Śmiglu :

 - pierwsze miejsce w Wielkopolsce w tenisie stołowym /dh Tomasz Judek/.

 -II miejsce w I Zawodach Sportowo-Pożarniczych woj. leszczyńskiego w Rawiczu w 1976 roku,

 -I i II miejsce w Turnieju Wiedzy Pożarniczej woj. leszcyńskiego /dh Mirosław Judek/.

 -I miejsce w konkursie „Wiosna i lato bez pożaru” /1986 i 1987r./

Ważnym wydarzeniem  w   działalności naszej jednostki była wyjazdowa sesja Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Warszawy , która odbyła się w dniu 27 kwietnia 1977 r w Śmiglu. Z ramienia naszej jednostki współorganizatorem powyższej sesji był prezes dh Franciszek Babiński.

W 1985 roku OSP w Śmiglu otrzymała nowoczesny samochód pożarniczy „STAR” GBA 2,5/16.

Dzień 6 listopada 1992 roku na trwałe  zapisał się w historii naszej jednostki. W tym dniu Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Śmiglu przekazała do dyspozycji naszej jednostki wóz bojowy „Jelcz” GMBA 6/32 , który razem z wcześniej otrzymanym wozem „Star” stanowią podstawę działalności gaśniczej.

W dniu 20 lutego 1995 roku jednostka nasza  na podstawie decyzji wydanej przez Komendanta Głównego PSP w Warszawie została włączona do Krajowego Systemu ratowniczo-gaśniczego.

Przynależność do powyższego systemu jest szczególnym wyróżnieniem ale i także wyzwaniem dla naszej jednostki.

W 1999 roku jednostka nasza dzięki staraniom dh Jerzego Cieśli poprzez panią Bronisławę Kuś nawiązała kontakt z strażakami francuskimi z Neufchateau w Lotaryngii. Do dnia dzisiejszego trwa przyjaźń  i wymiana doświadczeń oraz odwiedziny strażaków Francuskich w Śmiglu i naszych druhów w Neufchateau.

Otrzymaliśmy od francuskich strażaków między innymi dwie motopompy , narzędzia do rozcinania karoserii samochodowych , siedemnaście hełmów Dragera a również samochód gaśniczy Magirus który jest w jednostce w Czaczu.

 W grudniu 1999 roku przebywał z kilkugodzinną wizytą w Śmiglu Waldemar Pawlak Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP.

W 2000 roku został poddany kasacji Star GMBA 2,5/16 który otrzymał nowe funkcjonalne nadwozie. W 2002 roku jednostka nasza została wyposażona w nowy samochód Ford Transie do ratownictwa technicznego. Otrzymaliśmy również nowoczesny sprzęt jak: -motopompa Tohatsu , pompę szlamową ,urządzenie gaśnicze IFEKS, szczęki życia /LUKAS/ ,agregat prądotwórczy, piłę do drewna ,piłę do stali i betonu, aparaty oddechowe, urządzenie rozruchowe, sprężarkę jak i wiele innego sprzętu.

W ostatnim okresie został przeprowadzony remont naszej strażnicy, w wyniku którego uzyskano funkcjonalne pomieszczenie kuchenne , wyremontowaliśmy świetlicę i ubikację, zamontowano nowe okna i uchylne bramy garażowe , odnowiona została elewacja budynku strażnicy.

 Zakup sprzętu i remont strażnicy nie był by możliwy bez pomocy Komendanta Głównego PSP , Zarządu Głównego , Wojewódzkiego , Powiatowego i Gminnego ZOSP RP , PZU , Wojewody Wielkopolskiego ,Marszałka Sejmiku Województwa Wielkopolskiego , Starostwa Powiatowego , Burmistrza a przede wszystkim Radzie Miejskiej Śmigla.

Swoją cegiełkę dołożyli też Spółdzielnia Meblarska , Wędkarze i Zakład Gospodarki Komunalnej.

Osobne słowa podziękowania kieruje do strażaków naszej jednostki za niezliczona ilość godzin przepracowanych przy remoncie naszej strażnicy. Za ogromne zaangażowanie przy konserwacji powierzonego sprzętu. Za ofiarny i bezinteresowny udział w akcjach ratowniczych jaki i udział w pokazach ratownictwa i zabezpieczania imprez organizowanych przez różne organizacje.

 

ORKIESTRA

W sierpniu 1946 roku utworzona została orkiestra dęta przy OSP ,która istniała do 1952 roku. Po 25 latach przerwy z inicjatywy dh Henryka Majchrzaka orkiestra dęta została reaktywowana.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Sali Urzędu Miejskiego przy skromnym udziale 3 muzyków , którzy przyszli już z własnymi instrumentami muzycznymi. Natomiast spotkanie na którym popłynęły pierwsze dźwięki odbyło się 9 marca 1977 roku w Domu Harcerza przy ul. Mickiewicza. Partytury dostarczył dh Mieczysław Smelkowski.

Od chwili reaktywowania aż do dnia dzisiejszego orkiestrę prowadzi kapelmistrz dh Jan Nowicki. W latach 1981-1983 orkiestrą dyrygował dh. Tadeusz Muller , który do kwietnia 1995 r pełnił funkcję drugiego kapelmistrza i gospodarza orkiestry.

Społeczną funkcje kierownika orkiestry z ramienia jednostki pełnił dh Józef Rusek . W okresie od 1977 roku do dnia dzisiejszego przewinęło się 60 muzyków. W chwili obecnej w orkiestrze gra 38 muzyków. Obecna orkiestra składa się w przeważającej części z młodzieży i można powiedzieć że jest to młodzieżowa orkiestra dęta ponieważ z starego składu zostało tylko kilku muzyków.  W ciągu 28 lat istnienia orkiestra brała udział w licznych przeglądach i prezentacjach, uświetniała szereg uroczystości strażackich, gminnych ,kościelnych i innych.

W 2001 roku orkiestra wydała płytę ze swymi utworami. W 2004 roku na festiwalu muzyki i folkloru w Lesznie orkiestra została wyróżniona srebrnym pasmem. Na tym samym festiwalu w roku bieżącym orkiestra została wyróżniona srebrnym rogiem.

W bieżącym roku orkiestra uczestniczyła w krajowym święcie Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą gdzie w kategorii koncert została wyróżniona. Orkiestra nasza może działać i umilać nam nasze uroczystości dzięki przychylności gminnych władz samorządowych. W tym roku także Starostwo Powiatowe dofinansowała zakup ubrań dla pań grających w orkiestrze.

I w tym miejscu w/w serdecznie dziękujemy.

Zarząd:

 Skład Zarządu na 110 lecie OSP Śmigiel

- Schiller Roman – prezes

- Filipowicz Alfred v-ce prezes

- Szulc Dariusz – naczelnik

- Ratajczak Hubert z-ca naczelnika

- Szulc Jan – sekretarz

- Franek Mieczysław – skarbnik

- Ratajczak Jerzy – członek zarządu

- Pras Zbigniew – członek zarządu

- Mueller Ryszard – gospodarz

- Judek Mirosław - kronikarz

Komisja rewizyjna:

-Lipowicz Eligiusz

-Kniewel Ferdynand

OSP Śmigiel wyjeżdżała do zdarzeń:

 

W 1999 roku – 56 razy ,w 2000 roku -35 razy w 2001 roku -25 razy , w 2002 roku-109 razy w 2003 roku -99 razy, w 2004 roku – 81 razy.

Autor tekstu: Roman Schiller



2005-09-13  powrót
 
 
Oświata
Szkoły samorządowe w gminie
 
Szkoły ponadgimnazjalne
 
Szkolne schronisko młodzieżowe
 
 
Inwestycje gminne
Planowane
 
Realizowane
 
Jednostka Realizująca Projekt
 
 
 
Gospodarka
Informacje ogólne
 
Baza firm
 
Oferta inwestycyjna
 
 
Turystyka
Agroturystyka
 
Zabytki
 
Baza noclegowa
 
Szlaki turystyczne
 
Portal turystyczny smigiel.travel
 
 
 wybierz pieska do adopcji
 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Urząd Miejski Śmigla
 wejście
 

Mapa ostrzeżeń meteorologicznych
 wejście
 
Portal Funduszy Europejskich
   wejście
 

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Śmiglu
 wejście
 
 
Informator Przedsiębiorcy
   wejście
 
Schronisko dla zwierząt
Przygarnij psa.
Międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt.
   wejście
 
Pobierz przewodnik PDF
Przewodnik po budżecie gminy Śmigiel za 2012 rok
 pobierz
 
Pogoda
 
Subskrypcja
E-mail:
 
 
 
 
 
Urząd Miejski Śmigla, pl. Wojska Polskiego 6, 64-030 Śmigiel, tel. (0 65) 518-00-03, fax (0 65) 518-98-23, napisz do nas projektowanie stron www MKPOL.pl
 

Ta strona korzysta z plików cookies dla poprawnego funkcjonowania - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.